Rydzewo to wyjątkowy zakątek Mazur. Bliskość lasów i jezior stwarza możliwości niezakłóconego wypoczynku na łonie natury, jednocześnie miasteczku przypisuje się status kurortu z rozbudowaną bazą noclegową i turystyczną.
Rydzewo znajduje się zaledwie 14 km do Giżycka. Dogodna lokalizacja, zapisana przez kronikarzy ciekawa historia, niezaprzeczalne walory krajobrazowe oraz unikalna architektura sakralna - tym wszystkim Rydzewo skutecznie wabi turystów. Ukształtowanie terenu i położenie Rydzewa skutkują specyficznym mikroklimatem, który jest przyjemny i pozwala na spędzanie dużej ilości czasu na wolnym powietrzu.
W miasteczku działa kilka dobrych hoteli i pensjonatów, gdzie nietrudno o dobry posiłek. Dla miłośników wakacji bliżej natury otwarte są pola namiotowe. Rowerzyści do woli korzystają z rozbudowanej sieci szlaków rowerowych. Można spróbować swoich sił w szkółce jeździeckiej. Porty w Rydzewie przyjmują wiele łodzi.
Historia Rydzewa i legendy związane z tą miejscowością
Historia Rydzewa jest nie mniej ciekawa. Terytoria, na których położona jest wieś znajdowały się w średniowieczu na terenie zasiedlonym przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali swoje grodzisko w Staświnach. Pierwsze wzmianki o Rydzewie pochodzą z roku 1571, jest zatem najstarszą miejscowością w tej części Mazur.
Pierwsze wzmianki o Rydzewie pochodzą z roku 1571, jest zatem najstarszą miejscowością w tej części Mazur.
Z Rydzewem związana jest ciekawa legenda o… pręgierzu: o jego istnieniu świadczą doniesienia o karach, jakie wymierzano w 1666 roku mieszkankom wsi za bezbożność i potajemne stosunki miłosne z niejakim Kaczmarczykiem. O "niejakim Kaczmarczyku" niestety nie wiemy zbyt wiele...
Zabytki w Rydzewie
Określenie "perła Mazur" często jest stosowane wobec Rydzewa ze względu na wspaniałą architekturę kościelną. Zabytkowy kościół rydzewski jest budowlą o cechach mieszanych, gotyckich i barokowych, wzniesioną na planie prostokąta. Świątynie wybudowano w latach 1579-1591. Jednym z cenniejszych dziś elementów wystroju kościoła są drewniane, XVI-wieczne drzwi prowadzące do zakrystii. Innym elementem XVII-wiecznego wystroju wnętrza jest ambona z 1630 roku. W roku 1961 kościół odrestaurowano.
Nasza marina jest zlokalizowana właśnie w tym magicznym miejscu, w którym bliskość wody, lasów i cudów natury nie koliduje z nowoczesnym podejściem do wypoczynku i mazurskiej turystyki. Cieszymy się, że możemy współtworzyć to miejsce.