Wypoczynek na Mazurach na łonie natury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich niejednego turystę zdołała uwieść, niektórych olśniła jak refleks słońca na tafli jeziora, a innych po prostu rozkochała w sobie do tego stopnia, że nie wyobrażają sobie spędzania wakacji gdzie indziej, jak tylko na Mazurach. Ten unikalny na skalę europejską system połączonych jezior, możliwy do przepłynięcia niemalże w całości za sprawą śluz i kanałów, jest prawdziwym cudem natury pod wieloma względami.

Mówimy o jakości powietrza - ale powietrze jest tu po prostu takie, jak być powinno: czyste. Mówimy o jakości wody - ale woda jest tu zwyczajnie przejrzysta. W warmińsko-mazurskim przyroda zachowała się w stanie nienaruszonym, a widać to na każdym kroku wycieczki po mazurskich lasach, przy każdym pociągnięciu wiosłem, kiedy obserwujemy brzeg.

To właśnie jest cudem: odkrywany przez przybyszów naturalny spokój i piękno, które przypomina o tym, co utraciliśmy, o kruchości, którą należy troskliwie chronić. Gubiąc się w tym pięknie odkrywamy samych siebie i nie chcemy przestawać. Wypoczynek na Mazurach, pod wpływem wszystkiego, co tylko z zewnątrz mogą uchwycić zmysły, zamienia się w podróż do własnego ja, odnowionego i orzeźwionego wiatrem, wodą, krzykiem ptaka. Wokół panuje spokój, a przecież tak wiele się dzieje! Można zaopatrzyć się w łódź i wyruszyć szlakiem wodnym z Węgorzewa przez Pisz, aż do Rucianej Nidy - z północy na południe. 110 jezior serca województwa warmińsko-mazurskiego, czyli powiatu giżyckiego, czeka na swoich odkrywców. Jeżeli nie jacht, to może kajak? 

Przebycie dawnej trasy mistrzów Zakonu Krzyżackiego z Rynu do Giżycka przy odrobinie wysiłku sprawi wiele przyjemności. Podczas rejsu cumowanie w pobliskim lesie zaowocuje wspaniałym grzybobraniem. A kto zabrał ze sobą wędkę, z pewnością zdoła złowić wiele ryb. Piesze i rowerowe wycieczki doprowadzą nas do borów tchnących swoją pradawnością oraz nad torfowiska i bagna, naturalne miejsca rozrodcze ptaków, których naliczono tu 260 gatunków. Oprócz często spotykanych żurawi, czapli, mew i dostojnych kormoranów, mamy szansę na zobaczenie w locie orła bielika, derkacza, rybitwy czarnokropiatki, rybołowa, albo też bąka lub cietrzewia. Ich tereny są objęte ochroną, nam wolno tylko patrzeć. Podobnie będzie, gdy dotrzemy do zachowującej charakter lasu pierwotnego Puszczy Boreckiej.

Mazury to nie tylko Kraina Tysiąca Jezior...

Wakacje na Mazurach, wypoczynek w warmińsko-mazurskiej Krainie Jezior, nie musi jednak wiązać się jedynie z przemierzaniem wspaniałych akwenów wodnych i cumowaniem jachtów od przystani wodnej do innej mariny. Możliwości turystycznych jest znacznie więcej. Pieszo lub rowerem trafimy do miejsc, które zapamiętamy na zawsze.

Przed nami Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku. Jedynie 80 okazów tych wspaniałych zwierząt, ale jakże cennych. No i rezerwaty, miejsca specjalnie chronione: Bagna Nietileckie, Głazowisko Fulecki Róg, Staświńskie Łąki - dla aktywnych turystów nie ma barier. Poza tym liczne ośrodki jeździeckie, gdzie za niewygórowaną cenę możemy dosiąść konia i pod okiem instruktora poznać przyjemność jazdy konnej oraz łagodność tego szlachetnego zwierzęcia.

Poza tym liczne ośrodki jeździeckie, gdzie za niewygórowaną cenę możemy dosiąść konia i pod okiem instruktora poznać przyjemność jazdy konnej oraz łagodność tego szlachetnego zwierzęcia. Oferta kulturalna jest tu bardzo bogata. Region posiada tradycję cyklicznych eventów, które o każdej porze roku przyciągają turystów. Na przykład w lutym wielką popularnością cieszy się Zdobywanie Twierdzy Boyen, zabawa angażująca całe rodziny i wymagająca aktywności od uczestników. Twierdza w maju, także w klimacie familijnym, organizuje Biegi Rodzinne, gdzie całe rodziny stają do boju o atrakcyjne nagrody. Na liście imprez organizowanych na Mazurach cyklicznie nie może zbraknąć sławnych już Dni Giżycka, święta tego miasta.

Podobnie Ryn urządza swoje dni. A Dni Kultury Ukraińskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń dla ukraińskiej diaspory w kraju. Można liczyć na wiele więcej: największa impreza szantowa w Polsce „Szanty w Giżycku”, Giżycka Noc Kabaretowa, Mazurski Hip-Hop Festiwal, Mazurska Fiesta Jazzowa, czy też wrześniowa Biesiada Wileńska w giżyckim Lesie Miejskim. Zwolenników muzyki poważnej zainteresują mające 30-letnią tradycję Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Kościele Ewangelickim w Giżycku, czy też Jesienne Koncerty Muzyki Cerkiewnej.

To nie wszystko. Na Mazurach nie może zabraknąć imprez folklorystycznych: giżyckiego Jarmarku św. Brunona oraz Wydmińskiego Jarmarku Twórców Ludowych. Muzyka i poezja jest reprezentowana przez kilka innych znaczących wydarzeń. Dobre wiersze czytane są przez autorów w czasie Spotkań w Wiatraku w Grądzkich. Koncerty, często uświetnione przez znane nazwiska, odbywają się w Twierdzy Boyen w każdy weekend wakacji, ale też na piaskach plaż w Giżycku, Wilkasach, Rynie, Wydminie i Kurklankach. Modne ostatnio i przyciągające wielu widzów zloty pojazdów zabytkowych, ale też spotkania motocyklistów (w tym jeżdżących motocyklami Harley-Davidson), odbywają się w goszczących ich przystaniach mazurskich oraz na terenach poligonów.

Mazury są więc miejscem bogatym w dwójnasób. Naturalne walory regionu są znane w całej Europie. Rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ukształtowanie terenu i jeziora oraz niekończące się drogi wodne! Ale też działalność człowieka - imprezy okolicznościowe, które gromadzą tłumy. To wyjątkowy zakątek Polski.

Wszyscy powinniśmy dążyć do zachowania jego naturalnego stanu, a jako turyści, goście przyjmowani przez to wspaniałe miejsce, dbać o nie i pozostawić w stanie nienaruszonym. W Marina Lester Club rozumiemy to doskonale.

Wypoczynek na Mazurach może być bardzo różny, ale zawsze pozostawia trwały ślad w pamięci. Prosimy każdego, kto nas odwiedza, o uszanowanie Mazur - niezwykłego miejsca, w którym spotykają się niezwykli ludzie. I oczywiście zapraszamy do naszej przystani żeglarskiej.

TOP