Jezioro Niegocin - duma w Krainie Wielkich Jezior

Jezioro Niegocin jest wielkim jeziorem mazurskim. Osiąga głębokość prawie 40 m, a niektórzy miłośnicy wędkarstwa potrafią wyłowić w nim wspaniałe okazy sandacza, ogromne szczupaki, okonie garbusy, a także osiągające rekordowe rozmiary ryby niedrapieżne: liny i wielkie płocie. Naukowcy naliczyli 16 gatunków ryb żyjących w tym jeziorze. Jego powierzchnia to 2600 hektarów, zatem żeglowanie po nim nie napotyka trudności nawet w sezonie i przy dużym ruchu żeglarskim. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Możemy stracić z oczu brzeg, kiedy zapuścimy się łodzią w odleglejsze miejsca.

Jezioro oferuje liczne szlaki żeglarskie. Północna strona jest połączona dwoma kanałami z jeziorem Kisajno; kanałem giżyckim i kanałem niegocińskim prowadzącym do jeziora Tajty. Południowa strona jeziora Niegocin jest lepiej skomunikowana z okolicznymi jeziorami, ponieważ sieć jezior (jezioro Boczne, Kanał Kula, jezioro Jagodne, jezioro Szymoneckie, Kanał Szymoński, Kanał Mioduński, Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Tałtowisko, Kanał Tałcki) pozwala dopłynąć do Tałtów, skąd już otwarta droga nad jezioro Mikołajki i wielkie Śniardwy. Punktem orientacyjnym na północy pozostaje Giżycko, na zachodnim brzegu możemy dobić do Wilkas.

Linia brzegowa jest jednostajna. Dno jest płaskie, choć pojawiają się wgłębienia, a także - uwaga żeglujący! - płycizny nawet w dużej odległości od brzegu. Największa wyspa jeziora Niegocin to Grajewska Kępa, jest jeszcze niewielka wyspa Sitówka. Brzegi jeziora nie sprawiają kłopotów z cumowaniem: są niskie i łatwo do nich przybić łodzią.

Ważna informacja dla żeglarzy, którzy wypoczywają na Mazurach w swoich łodziach: na środku jeziora znajduje się rozległa mielizna, która jest efektem działania procesów geologicznych sprzed wieków.

Jezioro Niegocin potrafi zachwycić. Lester Marina Club ma wielkie szczęście, że jest położona na jego brzegu. Znamy to jezioro i szanujemy jego prawa. Z naszej przystani żeglarskiej na Niegocin wypłynęła niezliczona ilość łodzi i jachtów. Jesteśmy w naszej mazurskiej marinie pełni podziwu dla okazałości tego akwenu. Wypoczynek tutaj to słońce i wiatr, delikatne fale i rejsy w głąb akwenu niegocińskiego! Życzymy wszystkim żeglarzom szczęśliwych powrotów z jeziora Niegocin do przystani żeglarskiej w naszej marinie.

TOP