Rydzewo - kurort położony 14 km na południe od Giżycka,

jest swoistą perełką wśród miejscowości na mapie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

marinalester

...przeistacza się
w prawdziwie Mazurską Riwierę!

Rydzewo to kurort położony 14 kilometrów na południe od Giżycka. Jest ono perełką wśród miejscowości na mapie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Otoczone licznymi lasami z dala od zgiełku miast, idealnie nadające się do wypoczynku dla osób, które cenią możliwość spędzania czasu na łonie przyrody. Wspaniałe warunki klimatyczne i krajobrazowe tego regionu pozwalają turystom i zwiedzającym na uprawianie wszystkich form aktywnej turystyki.

Rydzewo jest również doskonale zaopatrzone w bazę gastronomiczną i noclegową. Turysta znajdzie tu piękne i klimatyczne zakątki. W licznych portach można zacumować, dobrze zjeść oraz przenocować.
Terytoria na których znajduje się wieś znajdowały się w średniowieczu na terenie zasiedlonym przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali swoje grodzisko w Staświnach.
Miejscowość jest najstarszą w zachodniej części dzisiejszej gminy Miłki, powstało w 1571 roku.

Z Rydzewem związana jest legenda o pręgierzu, który w XVII wieku stał najprawdopodobniej w okolicach kościoła. O istnieniu rydzewskiego pręgierza świadczą kary, jakie wymierzono w 1666 roku mieszkankom wsi; za ”bezbożność” i ”potajemne stosunki miłosne z niejakim Kaczmarczykiem”.

Rydzewski, zabytkowy kościół jest budowlą o cechach mieszanych, gotyckich i barokowych wzniesionych na planie prostokąta. Świątynie wzniesiono w latach 1579-1591. Jednym z cenniejszych dziś elementów wystroju kościoła są drewniane, XVI-wieczne drzwi prowadzące do zakrystii. Innym elementem XVII-wiecznego wystroju wnętrza jest ambona z 1630 roku. W roku 1961 kościół odrestaurowano.
Miejscowość ta w otoczeniu cudnej przyrody lasów i jezior w sezonie letnim przeistacza się w prawdziwie Mazurską Riwierę!

TOP