MAZURY - CUD NATURY

Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów Polski. To tu właśnie natura ukazuje nam swe bogactwo w pełnej klasie, a czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia każdej wolnej chwili pośród przyrody. Jest to za razem największy w Polsce zespół akwenów śródlądowych połączonych licznymi kanałami i rzekami, które tworzą niepowtarzalnej urody szlak wodny rozciągający się od Węgorzewa na północy, po Pisz i Ruciane-Nida na południu.

Centrum tej krainy stanowi powiat giżycki, posiadający na swym obszarze ponad 110 jezior, w tym najbardziej znany kompleks jez. Niegocin i Kisajno. Latem stanowią one oazę dla miłośników wszelkich form wypoczynku na wodzie. Rejsy „białą flotą” stwarzają unikalną okazję poznania uroków „łabędziego szlaku”, czy też Wyspy Kormoranów.

Ów tradycyjny szlak wodny to za razem interesująca oferta dla miłośników kajaków przemierzających historyczną trasę wielkich mistrzów krzyżackich z Rynu do Giżycka. Kurs na Giżycko warto obrać nie tylko w sezonie letnim. Jesień to wspaniały okres na wędkowanie, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby. Nietrudno znaleźć tu borowika, koźlaka, maślaka, rydza. Dla wielu przecież las jest najpiękniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy to mieni się atrakcyjnymi barwami, a szelest liści pod butami wprawia w stan cudownego odprężenia. Jednak Wielkie Jeziora Mazurskie to także zima. Sam spacer po zamarzniętej tafli jeziora pozostaje dla wielu niezapomnianym przeżyciem, a krystalicznie czyste powietrze zachęca do przyjazdu. Jest to czas niezapomnianych kuligów i śnieżnych bitew zakończonych ogniskami, piknikami i wieczorami przy kominku.

Mazury to nie tylko kraina „tysiąca jezior”. Charakterystycznym elementem krajobrazu regionu są liczne bory mieszane, bagna i torfowiska. Zachowanie naturalnego charakteru tych obszarów stworzyło optymalne warunki dla występowania w nich dużej różnorodności ptaków i roślin. Sprzyjające warunki siedliskowe sprowadzają rok rocznie tysiące żurawi, czapli siwych, mew śmieszek i kormoranów. Łącznie stwierdzono występowanie 262 gatunków ptaków, w tym orła bielika, orlika krzykliwego, rybołowa, bąka, cietrzewia, kropiatki, derkacza, rybitwy czarnokropiatki i wodniczka. Aby uchronić najpiękniejsze zakątki Wielkich Jezior Mazurskich, ich najcenniejsze fragmenty objęte zostaną ochroną. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks Puszcza Borecka, zlokalizowany na terenie gminy Kruklanki, stanowiący jedyną w regionie pozostałość lasu pierwotnego.

Mazury to nie tylko kraina „tysiąca jezior”...

Najwartościowsze fragmenty liczącej 250 km2 puszczy objęto ochroną. Na terenie puszczy istnieją 4 rezerwaty o łącznej powierzchni ponad 650 ha. Atrakcję turystyczną stanowi Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, których liczbę określa się obecnie na około 80 szt. Niezapomniane wrażenia pozostawi wizyta w Rezerwacie Bagna Nietlickie, Staświńskie Łąki oraz Głazowisko Fuledzki Róg.
Wspaniałe otoczenie przyrodnicze stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki aktywnej. Ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do urządzania spacerów, wycieczek, czy też uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji liczne ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Amatorów turystyki kajakowej usatysfakcjonują nie tylko jeziora i kanały, ale także mało znane urki doliny Sapiny.

Malowniczo położone wśród lasów i jezior pola namiotowe to idealne miejsce dla osób ceniących sobie spokój, osobisty kontakt z przyrodą i długie leśne spacery. Drogi zacienione są szpalerem starodrzewu, a wędrowanie nimi szczególnie, kiedy upał daje się mocno we znaki, to naprawdę duża przyjemność. Charakterystycznym elementem krajobrazu regionu są liczne bory mieszane, bagna i torfowiska. Stanowią one idealne środowisko dla miłośników kilkudniowych rajdów konnych. Chcący poznać granice swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej mogą zapuścić się w najtrudniej dostępnych fragmentach Puszczy Boreckiej czy też Bagien Nietlickich. Interesującym uzupełnieniem walorów turystycznych źródłem niezapomnianych przeżyć jest oferta kulturalna naszego powiatu.

Zwłaszcza w sezonie letnim gwarantuje ona dużą liczbę zróżnicowanych w charakterze imprez, które urozmaicić mogą pobyt na Mazurach. Połączeniem aktywności i familijnej zabawy jest już lutowe Zdobywanie Twierdzy Boyen. W maju twierdza zaprasza z kolei na tradycyjne Biegi Rodzinne. Kontynuację stanowią cykliczne festyny letnie organizowane przez lokalne ośrodki kultury, a także tradycyjne już Dni Giżycka, Dni Rynu oraz Dni Kultury Ukraińskiej. Widocznym śladem naszego bogactwa kulturowego są liczne imprezy folklorystyczne: „Majówka Rydzewska”, „Noc Świętojańska” w Giżycku, Miłkach i Wydminach, czy też jedyna w swoim rodzaju „Nicz na Iwana Kupała” w Kruklankach. Miłośnicy folkloru nie ominą też giżyckiego „Jarmarku św. Brunona” oraz Wydmińskiego Jarmarku Twórców Ludowych.

Wszystkich zamiłowanych w poezji przyciągną unikalne klimaty spotkań w wiatraku w Grądzkich. Tym, co jednak wyróżnia Mazury latem to rozchodzące się po lustrach jezior nuty niemal wszystkich gatunków muzyki. W kolejne wakacyjne weekendy w amfiteatrze Twierdzy Boyen, na plażach Giżycka, Wilkas, Rynu, Wydmin i Kruklanek bawimy się na koncertach znanych grup krajowych i zagranicznych oraz festiwalach, takich jak największa impreza szantowa w Polsce „Szanty w Giżycku”, Giżycka Noc Kabaretowa, Mazurski Hip-Hop Festiwal, Mazurska Fiesta Jazzowa, czy też wrześniowa Biesiada Wileńska w giżyckim Lesie Miejskim. Zwolenników poważniejszej nuty usatysfakcjonują mające 30-letnią tradycję Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Kościele Ewangelickim w Giżycku, czy też Jesienne Koncerty Muzyki Cerkiewnej. Walory obiektów militarnych docenili miłośnicy historycznych pojazdów, czego dowodem są coroczne zloty miłośników motocykli ciężkich i historycznych. Coraz częściej ich śladem podążają zwolennicy „4 kółek”. Okoliczne nieużytki, byłe poligony i tereny podmokłe dają okazję do sprawdzenia swoich pojazdów i umiejętności za kierownicą. Na innych czekają oferowane przez lokalnych organizatorów quady i samochody terenowe.

TOP